Laukiame tavęs TĖVŲ KLUBE 💛

Tinklaraštis

Hemorojus po gimdymo ir nėštumo metu: kas tai, kaip atpažinti ir kaip elgtis?

Hemorojus po gimdymo
Atsistatymas po gimdymo

Hemorojus po gimdymo ir nėštumo metu: kas tai, kaip atpažinti ir kaip elgtis?

✅ Parengta su gydytoja akušere ginekologe Akvile Vilkaitiene

Hemorojus po gimdymo ir nėštumo metu

Hemorojus – tai dažna būklė, kuri moterims ne retai pasireiškia nėštumo metu. Dėl lėtinio vidurių užkietėjimo, vaisiaus spaudimo pilvo srityje, didesnio kraujo pritekėjimo į išangės kraujagysles, audinių nusilpimo, paveldimumo ar lėto gyvenimo būdo.

Hemorojaus stadijos:

  • Pirmojo laipsnio hemorojus. Liga, kuri dar nėra matoma plika akimi, tačiau jau juntami pirmieji simptomai. Hemoroidiniai mazgai padidėja išangės viduje, gali atsirasti niežėjimas. Pasituštinus gali atsirasti lengvas pakraujavimas. Tačiau mazgai dar grįžta į savo vietą.
  • Antrojo laipsnio hemorojus. Hemoroidiniai mazgai gali iškristi tuštinimosi metu, tačiau vėliau vėl sugrįžta. Gali būti juntamas deginimas, niežulys, nežymus kraujavimas po tuštinimosi.
  • Trečiojo hemorojaus stadija. Hemoroidiniai mazgai tuštinimosi metu iškrenta į išorę ir nesusitraukia atgal. Matyti plika akimi. Hemorojaus mazgus reikia įstumti atgal rankos pagalba.
  • Ketvirtojo laipsnio hemorojus. Hemoroidiniai mazgai yra iškritę nuolatos. Gali sukelti niežėjimą, deginimą ir dilgčiojimą. Šio laipsnio hemorojui reikalinga operacija, kurios metu būtų šalinami mazgai. 

Hemorojus nėštumo metu 

Iki šiol tiksliai nėra žinoma, kodėl hemorojus pasireiškia nėštumo metu. Manoma, kaip ir prieš tai minėta, dėl didelio vaisiaus svorio, organų spaudimo, kraujo plūstelėjimo į išangę bei kietėjančių vidurių.

Tikimybę atsinaujinti hemorojui didina, jei prieš tai nėštumo metu juo jau buvo sirgta. 

Proktologai rekomenduoja operacijas atlikti tik tuomet, jei moteris nebeplanuoja turėti daugiau nėštumo dėl to kad yra galimybė jam atsinaujinti sekančio nėštumo metu.

Hemorojus po gimdymo ir nėštumo metu – gydymas

Jeigu hemorojumi susergama pirmą kartą nėštumo metu didelė tikimybė, kad hemorojus po gimdymo praeis savaime ir vėl viskas grįš į prieš gimdyminę būseną.

Tačiau jei nėštumo metu tuštinantis atsiranda kraujo ir kitų nemaloniu simptomų, svarbu kreiptis į prižiūrintį ginekologą arba proktologą.

Apsilankymo metu, proktologas įvertins hemorojaus laipsnį ir pagal tai paskirs gydymą. Jei tai lengvo laipsnio hemorojus, tuomet pakanka pokyčių mityboje. Jei sunkesnio laipsnio – gali skirti tepalą ar vietines ne hormonines žvakutes simptomams mažinti. Jei tai paskutinio laipsnio hemorojus – gali reikėti atlikti operaciją.

Svarbu pažymėti, kad hemorojus nėra kontraindikacija dėl galimo cezario. Net ir esant 1-3, o kartais net ir 4 laipsnio hemorojui, gimdyvei leidžiama gimdyti natūraliais takais.

Kas gali padėti?

  • Subalansuota mityba, kurioje daug skaidulinio maisto;
  • Daug vandens (mažiausiai 2 litrai vandens);
  • Ledo kompresai;
  • Tinkama higiena: atsisakymas popierinio tualetinio popieriaus ir prausimasis po dušo srove arba reikalui esant naudojamas šlapias tualetinis popierius;
  • Nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo;
  • Fizinis aktyvumas;
  • Šiltos vonelės po 10-15 min. kelis kartus per dieną;
  • Gulima padėtis.

Kada kreiptis į gydytoją

Jeigu hemorojus po gimdymo savaime nepraėjo, svarbu apsilankyti pas proktologą, kuris įvertins būklę ir paskirs specialų tolimesnį gydymą.

Hemorojus po gimdymo taip pat gali pasireikšti likusiais odos maišeliais. Tai būklė kuomet uždegiminiai mazgai išsivaikšto ir lieka oda išangės išorėje. Nors skausmo ar didesnio diskomforto šį būklė nekelia vis tiek rekomenduojama pasikonsultuoti su proktologu dėl tolimesnio gydymo ar jų pašalinimo. Likusi oda yra šalinama operacijos būdu. 

Norite sužinoti apie sklandų atsistatymą po gimdymo?

Kviečiame žiūrėti video paskaitą su akušere ginekologe Akvile Vilkaitiene, kurioje gydytoja aptars ką vertėtų žinoti apie atsistatymą po gimdymo kiekvienai mamai, kokie yra dažniausiai šeimoms kylantys klausimai ir sunkumai, į kokius pavojaus ženklus reikėtų nenumoti ranka ir patars kaip atsistatyti po gimdymo kuo sklandžiau.


Palikite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *


Komentarai (2)

  1. Lina

    Esu 7neštumo mėnesį ir atsirado hemorojus buvau, pas daktarą jis išrašė žvakučių ir tepala vartoju 6 dienas bet negerėja,daktaras sako daugiau nieko padeti negaliu.po gimdymo turėtų viskas praeiti.bet nž kaip visa iki neštumo pabaigos atkenteti

    1. Iveta Bakanauskė | augantiseima.lt autorė

      Sveiki, Lina, galite pabandyti parašyti mūsų ginekologei Akvilei Vilkaitienei – gal dar turės kokių nors patarimų, kas šiuo metu galėtų palengvinti situaciją 🙏 https://www.facebook.com/akvile.statnickaite